Ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılan sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta bazen tatsız olaylar yaşanabiliyor. Yaşanan tatsız olayların başında da taklit hesaplar geliyor. Kötü niyetli Facebook kullanıcıları kişi veya kurumları taklit eden hesaplar oluşturuyorlar. Oluşturdukları hesaplarla taklit ettikleri kişi ve kurumların itibarlarını zedeleyecek fotoğraf, video, yazı gibi paylaşımlarda bulunuyorlar. Bu çok can sıkıcı bir durum. Bu başlıkta sizi taklit eden Facebook hesabını nasıl kapatacağınızı anlatacağız.

Facebook Taklit Hesap Kapatma

Facebook hesap kapatma işlemini iki ayrı başlıkta anlatacağız. Facebook hesabınız varsa ve başka bir hesap sizi taklit ediyorsa, söz konusu hesabı nasıl kapatacağınızı ilk olarak anlatacağız. Ardından Facebook hesabınız yoksa ve Facebook'ta biri sizi taklit ediyorsa, sizi taklit eden hesabı nasıl kapatacağınızı anlatacağız.

Facebook Hesabım Var ve Biri Beni Taklit Ediyor

Facebook taklit hesap kapatma için ilk adım.Facebook hesabınız var ve biri sizi Facebook'ta taklit ediyorsa yapmanız gereken şey çok basit. İlk olarak herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan hesabınıza giriş yapın. Ardından sizi taklit eden hesabın profilini açın ve kapak fotoğrafının sağ kısmında bulunan üç noktalı düğmeye tıklayın. Açılan menüden "Şikayet Et" düğmesine tıklayın. Şikayet et bağlantısına tıkladıktan sonra "Ne Olduğunu Anlamamıza Yardımcı Ol" başlıklı bir pencere açılacak. Bu pencereden "Bu hesabı şikayet et" seçeneğini seçin ve "Devam" düğmesine tıklayın. Ardından da "Bu zaman tüneli beni veya tanıdığım birini taklit ediyor." seçeneğini seçin ve "Devam" düğmesine tekrar tıklayın. Bu aşamadan sonra karşınıza "Kimi taklit ediyor?" başlıklı bir pencere çıkacak. Bu kısımda taklit hesap sizi taklit ediyorsa "Beni" seçeneğini seçin. Eğer taklit hesap bir arkadaşınızı taklit ediyorsa "Tanıdığım Birini" seçeneğini seçin. Bu aşamadan sonra karşınıza "İncelenmesi için Facebook'a gönder" bağlantısının olduğu bir pencere daha açılacak. Bu bağlantıya tıklayın ve söz konusu taklit hesabı incelemesi için Facebook'a gönderin. Facebook hesabı olan ve Facebook'ta taklit edilen kişiler için hesap kapatma işlemi bu kadar basit.

Facebook Hesabım Yok ve Biri Beni Taklit Ediyor

Facebook hesabınız olmadığı halde birisi sizi Facebook'ta taklit ediyorsa endişelenmenize hiç gerek yok. Facebook bu konuda üyesi olmayan kişilere de yardımcı oluyor. Sizi taklit eden kişinin hesabını kapatmanız için bir form doldurmanız gerekiyor. Formu nasıl dolduracağınızı adım adım anlatalım. İlk olarak buraya tıklayarak şikayet formunun bulunduğu sayfaya gidin. Sonra "Durumunuzu aşağıdakilerden en iyi hangisi açıklamaktadır?" sorusuna "Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış." cevabını verin. "Bir Facebook hesabınız var mı?" sorusuna da "Hayır" cevabını verin. Son olarakta "Bu hesap mı sizi taklit ediyor?" sorusuna da "Evet, taklit edilen kişi benim" cevabını verin. Alt kısımda bulunan formu eksiksiz doldurun. Taklit hesabın bağlantısını da bu forma ekleyin. Ardınadn da "Gönder" düğmesine tıklayın. Böylelikle sizi taklit eden hesabı Facebook yetkililerine iletmiş olursunuz.

Facebook'ta sizi taklit eden hesabı yukarıdaki anlatımları uygulayarak şikayet edebilirsiniz. İyi günler dileriz.