Ölen kişinin Facebook hesabının nasıl kapatıldığı anlatılıyor.

Ölüm her canlı için kaçınılmaz bir sondur. Aileden birini veya bir yakını kaybetmek insanlara tarifsiz acılar yaşatır. Bir gün güneş sevdiğiniz kişi dünyada olmadan doğacak. Bu kaçınılmaz bir hakikat. Herkes bu acıyı ömrü boyunca bir veya bir çok kez mutlaka tadacaktır. Gelelim ölümün Facebook ile ilgili olan kısmına. Şuanda dünya genelinde Facebook'a kayıtlı milyonlarca merhum insan bulunmaktadır. Ülkemizde de bu sayı binlerle ifade edilmektedir. Bu başlıkta "Ölen bir kişinin Facebook hesabı nasıl kapatılır?" sorusunun cevabını vereceğiz.

Ölen kişinin Facebook hesabı nasıl kapatılır?

Ölen bir kişinin Facebook hesabını kapatabilmek için, merhumun birinci dereceden akrabası olmanız gerekmektedir. Hesabı kapatmak istemiyorsanız, söz konusu hesabı anıt hesaba da dönüştürebilirsiniz. Tüm bu işlemler için ilk olarak yapmanız gereken aşağıdaki hesap kapatma linkine tıklamak.

Ölen Kişi Facebook Hesap Kapatma Linki: https://www.facebook.com/help/contact/?id=228813257197480

Hesap kapatma linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada Facebook'un açıklaması şu şekildedir:

Lütfen bu formu vefat eden bir kişinin hesabının kaldırılmasını talep etmek veya anıtlaştırma özel talepleri için kullanın. Size başsağlığı diliyoruz ve bu süreç boyunca anlayışınız için teşekkür ediyoruz. Bu kanaldan alınan ilgisiz taleplere veya sorulara yanıt verilmeyecektir. Facebook'taki kişilerin gizliliğini korumak amacıyla, hesapların giriş bilgilerini kimseye veremiyoruz.

Açılan sayfadaki alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Sayfada sizden istenilen bilgiler şu şekildedir:

  • Nüfus cüzdanınızda yazan adınız soyadınız
  • Vefat eden kişinin hesabında yazan adı soyadı
  • Vefat eden kişinin hesap e-posta adresi
  • Zaman tünelinin internet adresi (URL)

Yukarıdaki alanları doğru bir şekilde doldurduktan sonra bu alanların alt kısmında bulunan seçenekleri işaretlemeniz gerekmektedir. Bu kısımda kişiye yakınlık derecenizi belirtmeniz gerekiyor. Örneğin: Eş, anne, baba, kardeş ve çocuk gibi. Bu kısımdaki uygun seçeneği de işaretledikten sonra "Size nasıl yardımcı olabiliriz?" alanındaki seçeneklerden birini işaretlemeniz gerekiyor. Hesabı anıtlaştırmak istiyorsanız "Lütfen bu hesabı anıtlaştırın." seçeneğini işaretleyin. Hesabı kapatmak istiyorsanız "Lütfen bu hesabı kaldırın" seçeneğini işaretleyin. Hesap hakkında bilgi almak veya herhangi bir soru sormak için diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.

Vefat eden yakınlarınıza Allah'tan rahmet, sizlere de sabır diliyoruz.